Championnats Junior (U20) et Jeunesse (U18, U16, U14, U12, U10, U08) du Québec

Quebec Junior (U20) and Age Group (U18, U16, U14, U12, U10, U08) winners Winners

Year/Année

Junior (U20)

U18

Cadet (U16)

U14

U12

U10

U08

2016 Olivier-Kenta CHIKU-RATTE Zong Yang YU Run Kun FAN, Ananda SAHA Francis DURETTE, Maili-Jade OUELLET Shawn RODRIGUE-LEMIEUX Prince Eric GUIPI BOPALA, Richard ZHENG Kevin ZHONG
2015 Hong Rui ZHU Nicholas JOHNSON Zong Yang YU Run Kun FAN Francis DURETTE Daniel-Tanqi YU Kevin LIU
2014 Olivier-Kenta CHIKU-RATTE Nicholas JOHNSON Zong Yang YU Run Kun FAN Maili-Jade OUELLET Wenxuan ZHONG Prince Eric GUIPI BOPALA
2013 Louie JIANG . . . . . .
2012 Anton KOVALYOV Nikita KRAIOUCHKINE Maximo ALCANTARA jr Olivier-Kenta CHIKU-RATTE Kelly WANG Maili-Jade OUELLET Shawn RODRIGUE-LEMIEUX
2011 Anton KOVALYOV . Tristan COTE-LALUMIERE Nicholas JOHNSON Zong Yang YU Benjamin SUN .
2010 Anton KOVALYOV . Myriam ROY Chang YUN Hong Rui ZHU Benjamin SUN .
2009 . . Seymour GELET Laurent ALLARD Nicholas JOHNSON Hong Rui ZHU .
2008 . Ling Feng YE Louie JIANG Tristan COTE-LALUMIERE Zhiyuan ZHANG Hong Rui ZHU .
2007 Ling Feng YE Nikita KRAIOUCHKINE Ilchin ROZYBAKIYEV Guanyan ZHOU Raphael NUNEZ-PAINCHAUD Mike BRICHKO .
2006 Jean-Marc BENOIT-DESCHAMPS Gael GAUTHIER-MINVILLE Ling Feng YE Charles CHAN Marc-André KIEU Raphael NUNEZ-PAINCHAUD .
2005 . Thomas ROUSSEL-ROOZMON Ling Feng YE Rasul ROZYBAKIYEV Ilchin ROZYBAKIYEV Nikita KRAIOUCHKINE .
2004 Dmitri FEOKTISTOV . . . . . .
2003 Eric LAWSON Clément OUELLET-LEVEILLE Alexandre LEMIRE-PAQUIN Ling Feng YE Rasul ROZYBAKYIEV Nikita KRAIOUCHKINE .
2002 Thomas ROUSSEL-ROOZMON Maroun TOMB Sherzod KHODJIMATOV Jean-Philippe MATHIEU Xuan Liem NGUYEN Minh-Ly NGUYEN .
2001 Thomas ROUSSEL-ROOZMON Jonathan GOTTLIEB Anne-Marie CHARBONNEAU Thomas ROUSSEL-ROOZMON Ling Feng YE Ivan JORGE .
2000 Pascal CHARBONNEAU Pascal CHARBONNEAU Marc-André LAFRAMBOISE Dmitri FEOKTISTOV Thomas ROUSSEL-ROOZMON Tudor RADOAKA .
1999 Pascal CHARBONNEAU Andrei MOSKVITCH François CAIRE Karen GALUSTOV Dmitri FEOKTISTOV Philippe CHARON .
1998 Lefong HUA . Laurent MOSS . . . .
1997 Danny GOLDENBERG . Andrey MOSKVITCH . . . .
1996 Charles FILION . Danny GOLDENBERG . . . .
1995 Simon LATENDRESSE . Pascal CHARBONNEAU . . . .
1994 Marc-Olivier MOISAN-PLANTE . Adam CAPLAN . . . .
1993 Pascal BERGERON . Olivier BOLDUC . . . .
1992 Marc GHANNOUM . Anthony CASTILLO . . . .
1991 Simon GRAVEL . Anthony CASTILLO . . . .
1990 Alexandre LESIEGE . Christopher NGUYEN . . . .
1989 Alexandre LESIEGE . Denis PAQUETTE . . . .
1988 Thanh Nha DUONG . Philippe NATAF . . . .
1987 Benoit SAINT-PIERE . Philippe NATAF . . . .
1986 Robin GIRARD . Alexandre LESIEGE . . . .
1985 Alain ROY . Benoit SAINT-PIERRE . . . .
1984 Steve BOLDUC . . . . . .
1983 Steve BOLDUC . . . . . .
1982 . . . . . . .
1981 (oct. 1980) Jean BOUCHER . . . . . .
1980 Houman ZOLFAGHARI . . . . . .
1979 . .
1978 Francois LEVEILLE .
1977 Roger PATTERSON .
1976 . .
1975 Frank WANG .
1974 Jean HEBERT .
1973 (jan. 1974) Jean HEBERT .
1972 Jean HEBERT .
1971 . .
1970 Ross RICHARDSON .
1957-69 Aucun tounoi/no tournament .
1956 François JOBIN .
1955 . .
1954 Jeannot GIRARD .
1953 M. GIROUX .
1952 Bernard LESAGE .